17.07.2019

BODRUM
Bodrum denince akla ilk gelen Bodrum kalesi ve birbirinden güzel koylarıdır. Dünyaca ünlü bir yerdir. Bodrumda gezerken bodrumun beyaz evleri dikkatinizi çekecektir. Bundan birkaç yüzyıl öncesine gidersek bodrumun birden çok medeniyete ev sahipliği yaptığını biliyor muydunuz. Tarihin ilk amiralli olan Herodot’un yaşadığı antik kenttir. Bodrumun birbirinden güzel gezilebilecek yerleri  vardır. Gümbet, Bitez, Türkbükü, Torba, diye devam ediyor. Mesela eğlenmek isterseniz gümbeti tercih etmenizi tavsiye ederim sınırsız eğlence sunan sabahları plajları, akşamları ise cluplerine gidip doyasıya eğlenebilirsiniz.Bodrumun en zevkli diğer yanı ise mavi yolculuk yapıp birbirinden güzel ve balta girmemiş koylarına gide bilirsiniz.
         


2-BODRUM KALESİ
Bodrum kalesi bodrumun en gözde tarihi eserlerinden biridir. Yerli ve yabancı turistlerin arasında sadece tarihi eserleri görmeye gelen bile vardır bu tarihi eserlerin arasında Bodrum Kalesi de mevcuttur. Bodrum kalesi 1522 de st.jean şövalyeleri için yapılmıştır yaşayacak kimse kalmayınca 1595 yılında kale olmadan önce hapishane olarak kullanılmıştır sonra bodruma gelen turist sayılarının fazla olduğunu fark edip gezilecek tarihi bir yer yapmışlardır. 600 yıllık tarihi eser olmasına rağmen hayla dimdik ayaktadır.


3-MYNDOS KAPISI
Bodrumun ikince gözdelerinden biridir. Bodrumun batı kısmında yer alan Halikarnasos’un giriş kapısı olarak yapılmıştır. M.Ö. 360 yılında yapıldığı iddia edilen MYNDOS KAPISI’nın kalıntı eserleri günümüzde hayla vardır. Bakımı 1999 yılında tamamlana MYNDOS KAPISI’ nın  yanında ise Roma dönemine ait mezar kalıntılarını görebilirsiniz.

        

4-BODRUM ANTİK TİYATRO
Bodrumda şimdide günümüzde kullanılmakta olan ANTİK TİYATRO önceden Pers kıralı döneminde yapılan tek eserlerden biridir. 13 bin kişilik kapasiteye sahip olmaktadır. Eski dönemlere dayanarak Dionvsos için kurbanlar verilen ANTİK TİYATRODA tarihi eserler görebilirsiniz.

            
5-PEDESA ANTİK KENTİ
Bodrum merkezine yaklaşık 4 km uzaklıkta olan bu antik kentimizi çoğunlukla doğa sporları ve kültür turizmi için tercih ediliyor. Kazı çalışmalarına hayla devam etmesiyle M.Ö. 2000 yılarına yakın Bizans dönemine ait birkaç kalıntı bulunmuştur. Gidince göreceğiniz tabelada yürüyüş alanı olan yolun ismi LELEG yoludur.


 
6-HALİKARNAS MOZELESİ
Dünyanın 7 harikalarından olan Halikarnas mozelesi kral  mausollos öldükten sonra kızı ve karısı tarafından kral mausollos’un mezarı olarak yapılmıştır. İki medeniyetin birleşip yaptığı yapıttır. Yunan ve Mısır medeniyetinin birleşip yaptığı yapıttır. Ne kadar çok araştırma ve çalışma yapılsa’ da kralın mezarı bulunamamıştır. Taki 2011’ e kadar 2011 de bir gazeteci tarafından Milas uzunyuva da bulunmuştur. Muğla belediyesine bildirilmeden önce bir çok defineci ve tarihi eser kaçakcılar tarafından çok zarar görmüştür.


7-ZEKİ MÜREN SANAT GALERİSİ
Bir aralar klasik Türk müziğin paşası olarak ya da sanat güneşi olarak bilinirdi. Zeki Müren ölmeden son 6 yılını kalp rahatsızlığı ve şeker hastalığından dolayı sahneyi bırakmak zorunda kaldı ve bu nedenle Bodrum daki evine geldi. Bodrumda 1996 yılında öldükten birkaç yıl sonra Zeki Mürenin Bodrumdaki devlet tarafından sanat galerisi yapılmıştır.

               

8- BODRUM DENİZ MÜZESİ
Bodrum eski dalgıçların çıkardığı deniz harikaları ve birden çok eski zamana dayalı değerli eşyalar vardır. Bu müze de ayriyeten balıkçılık ve süngercilikle ilgili eşyalar ve parçalar vardır. Tekneyi yapmadan önce maketini yapıp bu müzeye veriyorlar maksat daha çok görücek ve öğrenecek bir şeylerin olması bu müzede sadece eskiye dayalı değildir günümüzden de bir şeyler vardır. 
9. SU ALTI ARKEOLOJİK MÜZESİ
Bodrumun gözdelerinden olan Bodrum Kalesinin içinde yer almaktadır. Su Altı Arkeolojik müzesinin içinde dünyanın en zengin Doğu Akdeniz amforaları koleksiyonuna sahiptir. Dünyanın 5 en büyük cam koleksiyonlarında biri de burada yer almaktadır. 1025 yılında batmış olan tekneden 3 fon kırık ve sağlam cam parçaları çıkarılmıştır.10- ORAKLAR ADASI
Bodrumun en harika koyudur cam gibi temiz suyunda  sanki havada  süzülüyormuş gibi hissediyorsunuz bu adaya gide bilmek için mavi yolculuk  yapmanız lazım. Mavi Yolculukta Orak Adası da dahil. 2-3 Koy  daha geziyorsunuz. Eğer Bodruma gelirseniz Mavi Yolculuk yapmanızı tavsiye ederiz.

https://pbs.twimg.com/media/DEXWWBlWsAA1qFV.jpg           https://www.grafimx.com/img.php?src=foto/u4/2014-07-26grfmx333172c4a0d8bbe3fdb.jpg&w=1140